Godišnji izvještaj
Uspostavljanje i vođenje Registra zagađivača i zagađenjima okoliša Federacije BiH je definisano Pravilnikom o registru zagađivača i zagađenjima okoliša (“Službene novine Federacije BiH” broj: 11/23) i Zakonom o zaštiti okoliša Federacije BiH („Službene novine Federacije BiH“, broj: 15/21).
U skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša Federacije BiH (Član 34.), Federalno ministarstvo vodi elektronske registre o zagađivačima, zagađenjima i postrojenjima u kojima su prisutne opasne tvari koji predstavljaju osnov za izvještavanje u skladu sa zakonskim obavezama i međunarodnim ugovorima, uključujući one koji proizilaze iz Kijevskog protokola i Arhuske konvencije o pristupu informacijama.
Registar zagađivača i zagađenjima okoliša Federacije BiH je informacioni sistem kojeg uspostavlja, vodi i održava Federano ministarstvo okoliša i turizma kao sveobuhvatno informatičko i mrežno bazirano rješenje, a čine ga baza podataka s pripadajućom aplikacijom za unos, verifikaciju, pregled, analizu i razmjenu podataka te preglednici koji javnosti omogućuju direktan pristup podacima. Registar zagađivača i zagađenjima okoliša Federacije BiH je skup podataka o ispuštanju (emisijama), prenosu i odlaganju zagađujućih supstanci u okoliš i otpadu, o zagađivaču (operatoru), pogonima i postrojenjima u sastavu zagađivača (operatora) koji su izvor zagađenja, kontroli kvaliteta dostavljenih podataka i njihovom objavljivanju, pristupu javnosti informacijama iz Registra, te jačanju kapaciteta za dostavljanje podataka.
Pored domaćeg zakonodavstva uspostavljanje i vođenje Registra je definisano i međunarodnim propisima. Protokol o registru ispuštanja i prenosa zagađujućih materija (engl. Protocol on Pollutant Release and Transfer Registers – PRTR) je poseban međunarodni ugovor usvojen na Petoj ministarskoj konferenciji „Okoliš za Evropu“, održanoj u Kijevu u maju 2003. godine i predstavlja međunarodni ugovor razvijen u okviru Arhuske konvencije te formalno predstavlja Protokol uz Arhusku konvenciju (Konvencija o pristupu informacijama, učešću javnosti u procesima odlučivanja i pristupu pravdi u okolišnim pitanjima). Ovo je prvi zakonski obavezujući alat za jačanje pristupa javnosti okolišnim podacima koji je otvoren prema svim državama članicama UN-a, uključujući i one koje nisu Strane u Aarhuskoj Konvenciji. Cilj PRTR-a je unapređenje pristupa informacijama javnosti uspostavljanjem jedinstvenog i sveobuhvatnog registra zagađivača iz privrede i drugih izvora, te da utiče na značajno smanjenje nivoa pritisaka na okoliš od zagađenja. Protokol se koristi širom Evrope i osigurava jednostavnu dostupnost ključnih okolišnih podataka iz industrijskih postrojenja u EU.
Pristup Evropskoj uniji podrazumijeva ispunjenja zahtjevnih uslova i angažovano djelovanje u pravcu prihvatanja i implementacije međunarodnih ugovora, među kojima je i Arhuska konvencija i njen PRTR Protokol te odredbe regulative Evropskog Parlamenta 166/2006 o uspostavi Evropskog registra ispuštanja i prijenosa zagađujućih materija. Pristupanjem PRTR Protokolu Federacija BIH prenosi u svoje zakonodavstvo i relevantne dijelove evropskog zakonodavstva, što predstavlja značajan korak ka približavanju Evropskoj uniji..
- Izvještaj o zagađivačima (pogonima i postrojenjima) i zagađivanjima Federacije BiH za 2021. godinu
- Izvještaj o zagađivačima (pogonima i postrojenjima) i zagađivanjima Federacije BiH za 2020. godin
- Izvještaj o zagađivačima (pogonima i postrojenjima) i zagađivanjima Federacije BiH za 2019. godinu
- Izvještaj o zagađivačima (pogonima i postrojenjima) i zagađivanjima Federacije BiH za 2018. godinu
![](https://prtrportal.fmoit.gov.ba/wp-content/uploads/2024/11/right_picture.jpg)