Šta je PRTR

PRTR je javno dostupna baza podataka o životnoj sredini ili inventar, registar koji pruža periodične i pouzdane podatke o potencijalno opasnim hemijskim supstancama i/ili zagađivačima koji se oslobađaju u vazduh, vodu i zemljište i prenose van lokacije radi lečenja ili odlaganja.  PRTR sadrži informacije o izdanjima (emisijama) iz objekata u životnu sredinu i prenose u druge objekte.

PRTR registar bi mogao da obezbedi kreatorima politike ključne indikatore za merenje napretka u smanjenju zagađivača, unapređivanju održivosti i uspehu zelene ekonomije. Vlade, akademije, istraživačke institucije, javnost i preduzeća mogu da primene PRTR u razvoju svojih strateških politika i ciljeva.

  • Lista hemikalija, grupa hemikalija i drugih relevantnih zagađivača koji se oslobađaju u životnu sredinu ili se prenose van lokacije;
  • Integrisano multimedijarno izveštavanje o izdanjima i transferima (u vazduh, vodu i kopno);
  • Periodično izveštavanje (po mogućstvu godišnje);
  • Izveštavanje po izvoru, izvorima naslovnih tvrрaka i izvorima bez tkanja, gde je to prikladno;
  • Čineći podatke dostupnim javnosti.
  • Beneficije za državne vlasti

PRTR sistem bi mogao da podrži vlade, kažu u UNECE:

  • da preispita usaglašenost industrijskih objekata sa njihovim uslovima dozvole;
  • praćenje oslobađanja opasnih hemijskih supstanci i trendova zagađenja tokom vremena;
  • da ispita napredak u smanjenju emisija;
  • praćenje usaglašenosti i nacionalnog napretka sa međunarodnim obavezama;
  • da postavi prioritete za smanjenje ili čak eliminisanje potencijalno najštetnijih izdanja;
  • da identifikuje prioritetne industrijske sektore za eko-inovacije;
  • korišćenje PRTR rezultata u proceni rizika po ljudsko zdravlje i životnu sredinu;
  • da pomogne u postizanju prevencije zagađenja, smanjenju tereta kontrolnih propisa, koji zahtevaju veliku birokratiju za praćenje i primenu;
  • smanjiti troškove vladama i industriji obezbeđivanjem koordiniranog sistema izveštavanja;
  • da unapredi međunarodnu saradnju kroz razmenu informacija i pružanje tehničke pomoći.

Vladine agencije – nacionalne, državne i lokalne – mogu da koriste podatke PRTR-a za merenje trendova u oslobađanju zagađivača i proizvodnji otpada, informišu odluke o politici zaštite životne sredine, procene programe zaštite životne sredine i, u kombinaciji sa informacijama vezanim za zdravlje, identifikuju potencijalne ljudske zdravstvene i ekološke rizike.

Jednom kada se informacije pravilno kategorizuju u PRTR sistemu, vladine vlasti su u poziciji da  prate svako objavljivanje i prenos dosledno tokom vremena. Vlasti tada mogu da postave prioritete za smanjenje ili čak eliminisanje potencijalno najštetnijih izdanja.

Za vladu, implementacija PRTR sistema može da  pomogne u postizanju prevencije zagađenja, umanjenjem tereta kontrolnih propisa, koji zahtevaju veliku birokratiju za nadgledanje i sprovođenje. S obzirom da se specifične hemikalije ili klase hemikalija (alkane, kancerogeni itd.) obuhvaćeni PRTR-om mogu razlikovati u smislu inherentne opasnosti, visoka ukupna vrednost puštanja/prenosa za datu hemikaliju ili zagađivača ne može uvek da se pretvori u visok rizik. Nasuprot tome, hemikalija ili zagađivač koji ima niži nivo oslobađanja/prenosa može u stvarnosti da predstavlja veći rizik. Ovaj koncept razlikovanja opasnosti treba uzeti u obzir u dizajnu PRTR-a, kao i načinu prenošenja takvih informacija javnosti.

Sa PRTR sistemom, lokalne ili regionalne vlade mogu da procene status lokalnih sredina i mogu da koriste PRTR rezultate kao jedan od inputa za procenu rizika po ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Upotreba PRTR podataka kao ključnog unosa za procenu takvih rizika omogućava nacionalnim vlastima ili međunarodnim organizacijama da procene i uporede ekološke probleme na doslednoj i zajedničkoj osnovi, npr  .

Ko je obvrznik izveštavanja

U skladučlanom 34. Zakona o zaštiti okoliša i Pravilnikom o registru zagađivača i zagađivanjima okoliša (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 11/23) od 15.02.2023. godine, odgovorno lice postrojenja za koje je izdata ekološka dozvola dužno je da dostavlja izvještaj Federalnom ministarstvu okoliša i turizma o ispuštanjima i prenosima zagađujućih materija.

Odgovorno lice postrojenja dostavlja podatke jednom godišnje, najkasnije do 30. marta tekuće godine, za prethodnu kalendarsku godinu (izvještajna godina).